Jaro - pivo - láska
4. května 2024

Jak do průvodu - Chmelmarš

ŽATECKÁ CHMELAŘSKÁ OBLAST JE HISTORICKÝM REGIONEM NĚKOLIKA DESÍTEK CHMELAŘSKÝCH OBCÍ, MÍSTEM S TRADICÍ V PĚSTOVÁNÍ KVALITNÍHO AROMATICKÉHO CHMELE, KTERÝ POUŽÍVAJÍ SVĚTOZNÁMÉ PIVOVARY. K PIVU, KTERÉ SPOJUJE VŠECHNY NÁRODY, PATŘÍ RECESE A ZÁBAVA.

Nejstarší dobová vyobrazení chmelařských oslav v Žatci jsou stará více než 170 let.

krajina - chmelnice - lidé a práce - tradice - zábava

MÁJOVÝ CHMELFEST je první jarní regionální chmelařskou veselicí.
S podtitulem Jaro-Pivo-Láska jeho účastníci oslavují zahájení nové pěstební chmelařské sezóny a žehnají dobré úrodě chmele.
Chmelfest je zahajován průvodem - tzv. Chmelmaršem.
Jeho účastníkem může být každý, kdo má blízko k humoru a recesi. V průvodu převažuje tematika místního chmele. Zástupci spolků, obcí, škol, mateřských školek i sportovních klubů během průvodu často zviditelňují svoji činnost a propagují vlastní kulturní akce, na které zvou diváky a návštěvníky Chmelfestu.

Účastníci Chmelmarše - průvodu jsou vždy odměněni volnou vstupenkou na odpolední a večerní program v areálu Žateckého pivovaru, kde průvod končí, a malým občerstvením. Pro děti je připraven malý dárek v podobě magnetky se skřítkem Hopem - patronem Chmelařského muzea v Žatci.

Účastníci průvodu, pokud chtějí, zůstávají ve svých převlecích i během programu v Žateckém pivovaru, případně i během večerního Chmelového maškarního bálu v Jakubském dvoře od 20:00h.

Někdo rád Chmelové víly ...
...a děti ze školek a škol jsou v průvodu často inspirováni hmyzem. Hmyz k chmelnici a chmelu neodmyslitelně patří. Některý hmyz chmel ochraňuje a ničí škůdce (slunéčko sedmitečné), jiný hmyz chmelu vyloženě škodí (lalokonosec, dřepčík či mšice).

Oblíbenými náměty bývají i výjevy z života bájných Homolupulů. Objevují se nejen samotní Homolupulové s chmelotyčemi, ale i škodliví a užiteční skřítci, Chmelokněžníci a další chmelobytosti.

Zajímavými a divácky oblíbenými tématy jsou i pivopřevleky. Mezi ně patří vlastnoručně vyrobené kostýmy a šperky z pivních tácků či zátek od piva.

Ženám i dívkám velmi sluší kostýmy inspirované dobovými kroji. Původní Žatecký kroj je možno spatřit v expozici Chrámu Chmele a Piva.
(openstories.uk)

Velkých úspěchů mezi diváky se obvykle dočkají i různá recesní vozítka, vozidla a samohyby inspirované chmelem, pivem či vynálezy Homolupulů.
Tyto vynálezy lze na vlastní oči spatřit v Muzeu Homolupulů v Husitské baště v Žatci.

Pivovary, chmelařské farmy a chmelařské obce se presentují vyzdobenými chmelařsko-pivními povozy. Často na vozech najdete upoutávky na významné akce, které se v chmelařských obcích během roku konají.

... a taky koně....a i ty ukryté pod historickou kapotou

Sponzoři a partneři Chmelfestu